ČAMS – Něco z historie

Tradice od roku 1935

Areál brněnského výstaviště byl poprvé otevřen pro veřejnost v roce 1928. Výstavy automobilů v předválečných letech byly úzce spjaty s předváděcími akcemi a potažmo i se závody na Masarykově okruhu. V areálu samotného výstaviště se ale pořádali další motoristické podniky. První zmínka o závodě motocyklů je už z roku 1935. Závod pořádal ČAMS.

Tradiční místo veletrhů a výstav

Výstavy a závody šly v Brně vždy ruku v ruce. První závod do vrchu Brno–Soběšice byl uspořádán ve stejném termínu jako první Mezinárodní výstava automobilů na výstavišti Stadion na Kounicově třídě (3.–7. května 1924). Na závod do vrchu (1924–1929) navázal od roku 1930 Masarykův okruh. Byl to významný mezinárodní podnik, který svou úrovní a dosahem překonával vše ostatní, co se u nás do té doby jezdilo. Všechny tyto akce organizoval Československý automobilový klub pro Moravu a Slezsko.

Krásná šedesátá

V roce 1963 se na výstavišti závodilo dvakrát – koncem dubna a v pondělí 28. října. Závodům přihlíželo pokaždé přes deset tisíc spokojených diváků. Ve zmoklém jarním závodě se jelo pět kategorií motocyklů. Mezi automobily GT zvítězil Václav Bobek se Škodou Octavia TS, ve formuli Junior pak brněnský závodník Vladimír Valenta s Cisitalií D46 z roku 1946 (na fotografii vpravo druhý zleva).

Jan Husták o závodech na BVV

Léta plynou, nadšenci okolo Motor Journalu píší články a vzpomínají. Na létajícího číšníka Gbelce, na Hubáčka, později díky božskému Lotusu zcela neporazitelného, na záhadného architekta Valentu, kterému můj děda v ČSAO brousil klikové hřídele na jeho Cisitalii a později Felicii (ta měla revoluční design, na červené kapotě bílý, na bílé střeše červený pruh, tenkrát něco nevídaného), přes inženýra Kroupu, bičujícího s úspěchem sériového Wartburga, dravého Vlka s přídavným reflektorem na střeše oktávky, až po zapomenutého nadšence, který na konci pole ždímal poslední koně z Renaulta 4CV. Nebo Frantu Šťastného, který přijel do Brna prohnat faldy miniaturnímu kupé NSU Sport Prinz.
Závody na výstavišti byly půvabné, nejen díky jezdeckému stylu opposite lock, tedy smykem s volantem vytočeným do protisměru na doraz, neboť pouze tak bylo možno rychle projet zatáčku u vchodu, dlážděnou – ostatně dodnes – drobnými žulovými kostkami, ale i díky pilným pořadatelům, kteří o přestávkách mezi závody vytrhané kostky sbírali a pomocí kladiv a dřevěných klínků opět vraceli do dlažby. A vůbec, vidět v opposite lock vrchlabského Brunclíka se stejšnem Škoda 1202, to bylo něco. Kam se hrabou dnešní cesťáky.
Naším hrdinou byl ovšem Jan Husták. Jak se jeho automobil dostal do startovního pole formule Junior, je věc zcela záhadná, nicméně byl tam. Stroj měl sice motor vzadu, jinak ovšem vypadal spíše na 50. léta. Pokud pamatuji, byl tmavě modrý, tedy tam, kde barva dosud neopadala, jezdec v něm seděl vzpřímeně, ovládal ho rozměrným volantem a trpělivě následoval s narůstajícím odstupem mnohem rychlejší monoposty. Jenomže – a to je podstatné – tehdejší Junioři, motorizováni převážně uječenými Wartburgy, vydávali nechutný kravál i puch, zatímco Hustákův jedinečný speciál jel tiše, kultivovaně, točil si v pohodě svých nějakých 4500 otáček a byl prostě k sežrání, stejně jako jeho pilot, poklidně sedící v archaickém kokpitu.
Z článku Alberta Salického Ten sympatický vzadu: Jan Husták (1927–2007), Motor Journal 2008/07

První závody historických vozidel

V letech 1963 a 1964 se na výstavišti jely závody historických vozidel. Byly vyhlášeny tři kategorie do roku 1918 a jedna do roku 1928. V té době vozidlo z roku 1929 nebylo považováno za veterána. Na výstaviště se opět vrací motoristický svátek, který zde před více než padesáti lety přilákal unikátní stroje.

Vzpomínka na závody jako ve světě

Brno Revival • festival rychlosti mezi pavilony navazuje na akci z roku 2014 – Brno Grand Prix Revival. Startovaly zde závodní série FIA a také byly k vidění ukázkové jízdy. Foto je z nedělního parádního kola. Na startu vedle sebe mistři řídítek – Jim Redman, Rudi Thalhammer, Peter Baláž, Karel Abája Abraham a Frankie Mrázek. Akce tohoto typu jsou v zahraničí velmi populární a sjíždějí se na ně významné celebrity i tisíce návštěvníků (druhé foto jsou celebrity na ASI Moto Show 2016 v italském Varanu).

Malých akcí je mnoho. Revival je jen jeden

Brno Revival • festival rychlosti mezi pavilony je společenský sportovní podnik, který představí ušlechtilou krásu sportovních a závodních vozidel v pohybu. Na trati, na níž se závodilo naposledy před padesáti lety, se představí automobily i motocykly od předválečných až do poloviny osmdesátých let. Revival je koncipován podobně jako obdobné akce ve světě – krátké jízdy velmi různorodých kategorií vozidel a hlavně divácky přístupné depo plné unikátní techniky. Svátek pro milovníky automobilů a motocyklů. Součástí akce je rovněž veletrh současných i dobových vozidel, doplňků a služeb a to v pavilonu A2. Návštěvníci se budou také moci těšit na burzu konanou v pavilonu A1 a přilehlých venkovních plochách či výstavu historických vozidel do roku 1990 na náměstíčku před 1. bránou.

JEDINÁ akce svého druhu v České republice